V Turniej na zamku w Kliczkowie za nami…
Dodane przez Przemek Kaczmarek • May 2nd, 2007 • w kategoriach: Relacje, Wieki ŚrednieDnia 01.05.2007 na zamku Kliczków koło Bolesławca odbył się Majowy Festyn sportów konnych i Pokazów Rycerskich. Ów festyn miał raczej charakter rodzinnego pikniku z rycerskimi pokazami w tle, lecz licznie zgromadzona gawiedź bawiła się wyśmienicie.
Przedstawiamy FOTOGALERIĘ Z TURNIEJU
Festyn rozpoczął się uroczystym przemarszem konnego pocztu i bractw rycerskich przez Kliczków gdzie publiczność mogła zobaczyć rycerzy oraz towarzyszące im damy.
Widzowie mieli okazję poznać następujące drużyny rycerskie:
- Chorągiew Księstwa Legnicko- Brzeskiego
- Chorągiew Piastów Śląskich
- Chorągiew Miecza i Róży
- Drużynę Bogusława V ze Słupska
- I Chorągiew Czarnego Rycerza Kasztelanii Będzińskiej
- XXXIX Najemny Regiment Szkocki
- Opolskie Bractwo Rycerskie
- Bolesławiecką Drużyna Rycerską “SYROKOMLA”
- Bractwo Rycerskie Chorągiew Nysa
- Księstwo Nysa
- Chorągiew Byczyna
- Bractwo Rycerskie Zamku Bolków
Po przemarszu i prezentacji bractw odbyło się uroczyste otwarcie turnieju. Bolesławiecka Drużyna Rycerska “Syrokomla” przyjęła w swoje szeregi nowych pełnoprawnych członków a obwieścił to wszem i wobec wystrzał z działa.
Na początek publika mogła obserwować zmagania rycerzy w turnieju łuczniczym. Tutaj prym wiódł Michał z Księstwa Nysy, który zajął pierwsze miejsce. II miejsce przypadło Wiesławowi z Chorągwi Piastów Śląskich a III miejsce Wiesławowi z Grodźca.
Po turnieju łuczniczym przyszła kolej na bardziej efektowny i widowiskowy turniej walk pieszych bojowych. Tutaj bezkonkurencyjnym okazał się Rafał herbu Byk z Chorągwi Piastów Śląskich. W scenkach rodzajowych zwyciężyło Opolskie Bractwo Rycerskie. Wiesław z Grodźca okazał się najlepszy w biegu rycerskim.
Po pojedynczych scenkach i sutym obiedzie odbyła się Bitwa o Zamek gdzie raz jeszcze wszystkie bractwa mogły pokazać się publiczności. Zwycięzcą turnieju podobnie jak w ubiegłym roku zostało Opolskie Bractwo Rycerskie.
Obok turnieju rycerskiego na podzamczu odbywał się Jarmark Średniowieczny. Można tam było podziwiać wyroby rzemieślnicze: biżuterię kutą z żelaza i metali szlachetnych, naczynia z gliny i drewna, wyroby snycerzy i kowali artystycznych. Panie mogły podziwiać średniowieczne suknie a panowie pięknie kute zbroje, przyłbice, hełmy rycerskie. Przy swoim “pieńku” do zdjęć chętnie pozował kat.
Przemek Kaczmarek reprezentuje rzadko spotykany i cenny typ miłośnika rekonstrukcji, dla którego priorytetem przed udziałem w bezmyślnych “strzelankach”, jest zdobycie wiedzy o interesującej go formacji oraz kolekcjonowanie niezbędnego ekwipunku. Mimo iż jeszcze nie jest członkiem grupy, aktywnie udziela się w życiu forum GRH 101 Airborne zaskakując nieraz swoją wiedzą w temacie 101 DPD. Prywatnie zajmuje się grafiką komputerową.
| Wszystkie posty autora: Przemek Kaczmarek