Ścinawa: Market-Garden 1944?
Dodane przez Przemek Kaczmarek • Oct 18th, 2006 • w kategoriach: Felietony, II Wojna ŚwiatowaNajważniejszą sprawą dla rekonstruktora jest wierne odtworzenie czegoś, co wydarzyło się w przeszłości, a co do tej pory budzi naszą ciekawość. W tym celu posługujemy się prezentacjami strojów danej epoki, ekwipunku, umundurowania bądź uzbrojenia.
Nie mniej ważne jest także wierne odtworzenie miejsca związanego z określonym wydarzeniem historycznym. Miejsca, które swoim położeniem geograficznym, ukształtowaniem terenu, budowlami, bądź innymi detalami przestrzennymi w wielkim stopniu oddają rzeczywisty charakter odtwarzanych sytuacji. Takie podejście do rekonstrukcji znacznie podnosi jej atrakcyjności i autentyczność.
Większość grup historycznych ma już takie miejsca, do których często i bardzo chętnie wraca. Ich rekonstrukcje, zloty, bądź spotkania stały się już imprezami cyklicznymi, organizowanymi corocznie -często przy w wsparciu miejscowych organizacji i władz, a także sponsorów.
Niniejszy dział dedykowany jest dla tych grup rekonstrukcji historycznej, które takiego miejsca jeszcze nie mają – będziemy w nim starali się zasugerować pewne lokalizacje, które wystarczy tylko nieco odkurzyć z “pyłu niewiedzy”, aby stały się podnoszącym atrakcyjność i autentyczność odtwarzanych wydarzeń z korzyścią dla prawdy historycznej.
Operacja “Market-Garden” – największa operacja z udziałem wojsk powietrznodesantowych podczas II Wojny Światowej została przeprowadzona na terenie Holandii we Wrześniu 1944 roku. Miała ona na celu rozdzielenie wojsk niemieckich i obejście od północy umocnień obronnych, zwanych Linią Zygfryda, co miało z kolei umożliwić wejście do Zagłębia Ruhry i tym samym przyspieszyć koniec wojny.
Kluczowym zagadnieniem było uchwycenie mostów na Renie i innych holenderskich rzekach, zanim Niemcy zdążą je zniszczyć.
Najważniejszym z nich był masywny wiadukt z żelazo-betonu znajdujący się w dolnym odcinku Renu, koło miasta Arnhem. Bardzo istotne były także pobliski most pontonowy oraz dwutorowy most kolejowy, położony dole rzeki, 4 kilometry na zachód od miasta. Najważniejszego i decydującego uderzenia dokonać miała 1 Brytyjska Dywizja Powietrzno-Desantowa pod dowództwem generała Urqharta. Mosty w Nijmegen i w Grave miała zająć 82 Amerykańska DPD, zaś mosty w Vegel i Son – 101 Amerykańska DPD. Po uchwyceniu mostów, spadochroniarze mieli je utrzymać do czasu przebicia się w rejon działań jednostek opancerzonych Aliantów.
Idealne miejsce do próby rekonstrukcji tych wydarzeń z 1944 znajduje się w Ścinawie. Jest to miasto położone w województwie dolnośląskim, na trasie nr 36 Rawicz – Lubin i drodze nr. 340 Wołów – Ścinawa. Miasto leży nad Odrą i posiada dwa mosty jeden kolejowy – dwutorowy i drogowy, który swoim wyglądem przypomina ten z Arnhem, o który we wrześniu 1944 żołnierze płk Johna Frosta toczyli heroiczny bój. Omawiany tu odpowiednik jest nieco węższy lecz podobnej długości co holenderski “oryginał”. Przejścia dla pieszych po obu stronach jezdni umożliwiają swobodne przemieszczanie się z jednego krańca mostu na drugi. Ceglane strażnice mogą nadać wrażenie, że most wciąż jest obiektem o wielkim znaczeniu strategicznym, mocno bronionym i trudnym do zdobycia. Szerokie łąki zalewowe między wałami przeciwpowodziowymi dają rekonstruktorom dużo miejsca do przygotowania inscenizacji. Dość wąskie w tym miejscu koryto Odry umożliwia śmielszym próbę sforsowania rzeki pontonami.
Ścinawa jak dotąd nie była jeszcze świadkiem rekonstrukcji historycznych, a miłośnicy Reenacting’u nie zagościli w te strony. Mamy szczerą nadzieję, że nasza prezentacja tego pobudzającego wyobraźnię miejsca, zachęci do odwiedzenia tego zakątka Polski.
Przemek Kaczmarek reprezentuje rzadko spotykany i cenny typ miłośnika rekonstrukcji, dla którego priorytetem przed udziałem w bezmyślnych “strzelankach”, jest zdobycie wiedzy o interesującej go formacji oraz kolekcjonowanie niezbędnego ekwipunku. Mimo iż jeszcze nie jest członkiem grupy, aktywnie udziela się w życiu forum GRH 101 Airborne zaskakując nieraz swoją wiedzą w temacie 101 DPD. Prywatnie zajmuje się grafiką komputerową.
| Wszystkie posty autora: Przemek Kaczmarek